Fromm Lone SCR-I Player To Be Named All-District
Memphis

Weather
Logo
Serving This Community For 139 Years, Online Since 2001
 Front Page
 News
 People
 Sports
 Obituaries
 Editorials
 Classifieds
 Subscription
 Calendar
 Community Links
Search
 
Community Calendar
Entire Newspaper Online
Would you use a digital subscription, which would place a .pdf copy of every page of the newspaper on line?

Yes, but only if it was free with my subscription.
No
Yes, even if it meant a slight increase in the cost of my subscription.
Yes, I don't subscribe to the paper, but would subscribe to this online version.

March 24, 2005

Fromm Lone SCR-I Player To Be Named All-District

In a season that saw two local district winners go on to state championships, it was a difficult task for the Scotland County basketball standouts to play their way onto the all-district teams.

Junior Ali Fromm was the lone SCR-I player to be honored by the regionís sportswriters and broadcasters. Clopton, the #1 ranked team in Class 2 and 2005 state champion, dominated the girls all-district teams with four honorees. State ranked South Shelby placed three players on the all-star units.

District champions Van-Far and Canton placed the majority of the players on the local Class 2 boysí teams. Van-Far had four honorees while Canton had three all-district performers.

Class 2 Girls 1st Team

Brandi Tipton, Clopton, Sr.

Mikal Bencomo, Clopton, Jr.

Cody Chinn, South Shelby, Sr.

Meredith Rash, South Shelby, Sr.

Ali Fromm, Scotland County, Jr.

Tahnee Poe, Schuyler County, Fr.

Class 2 Girls 2nd Team

Rachel Moore, South Shelby, Jr.

Alicia Wheeler, Clopton, Jr.

Megan Nacke, Clopton, Jr.

Danielle Caldwell, Canton, Fr.

Trisha Bohle, Milan, Jr.

Stephanie Hicks, Knox County, Jr.

Class 2 Girls Coach of the Year - Ed Lindsay of Clopton

Class 2 Boys 1st Team

Mike Smith, Van-Far, Jr.

Tanner Fennewald, Van-Far, Sr.

Adam Potts, Canton, Jr.

Jordan Ayers, Canton, Jr.

Joe Graham, Clopton, Sr.

Zach Robinson, LaPlata, Sr.

Tyler Nannemann, Marceline, Sr.

Garet Nunan, Knox County, Sr.

Class 2 Boys 2nd Team

Alex Horn, Schuyler County, Sr.

Chad Reading, Van-Far, Sr.

Jared Schaller, Canton, Jr.

Matt Fouch, LaPlata, So.

David Fouch, LaPlata, So.

Tyler Hawkins, Van-Far, Sr.

Brian Fohey, South Shelby, Sr.

Class 2 Boys Coach of the Year - Brian Meny of Van-Far

Numerous other regional players, who SCR-I fans saw this year, were honored by area sports writers and broadcasters.

The abridged list included:

Class 3 Girls 1st Team

Courtney Shuman, Clark County, So.

Nicole Myers, Palmyra, Sr.

Amber Anders, Highland, Jr.

Brady Logsdon, Clark County, Jr.

Class 3 Girls 2nd Team

Brook Shultz, Putnam County, Sr.

Lisa Weaver, Clark County, Jr.

Ashley Wallingford, Clark County, Jr.

Elizabeth Foster, Palmyra, Jr.

Class 3 Boys 1st Team

Brandon Thomas, Putnam County, Jr.

Steven Jones, Palmyra, Jr.

Class 3 Boys 2nd Team

Adam Huckey, Clark County, Jr.

Chase Meyer, Highland, Jr.

Tyler Martin, Highland, Sr.

Brent Paalhar, Brookfield, Jr.

Cody Protsman, Clark County, Jr.

Class 1 Girls 1st Team

Chelsea Rouse, Green City, So.

Class 1 Girls 2nd Team

Kimberly Elsea, Brashear, So.

Jessica Ayers, Green City, Sr.

Randi Willey, North Shelby, Jr.

Class 1 Boys 1st Team

Cody Stoneburner, North Shelby, Sr.

Scott Ratliff, North Shelby, Sr.

Matt Ayers, Green City, So.

Nick Pfeiffer, Green City, Sr.

Class 1 Boys 2nd Team

Brent Platz, Brashear, Sr.

Brett Craigmyle, North Shelby, Jr.

Rustin Snyder, Green City, Sr.


Copyright © 2001
Memphis Democrat
121 South Main Street
Memphis MO 63555
Phone: 660-465-7016 -- Email: memdemoc@nemr.net