Memphis

Weather
Logo
Serving This Community For 136 Years, Online Since 2001
 Front Page
 News
 People
 Sports
 Obituaries
 Editorials
 Classifieds
 Subscription
 Calendar
 Community Links
Search
 
Community Calendar
Entire Newspaper Online
Would you use a digital subscription, which would place a .pdf copy of every page of the newspaper on line?

Yes, but only if it was free with my subscription.
No
Yes, even if it meant a slight increase in the cost of my subscription.
Yes, I don't subscribe to the paper, but would subscribe to this online version.

August 20, 2009

Swim Team Closes Out 2009 Season With Win at League Championships

The Memphis Swim Team officially brought the 2009 season to a close on August 1 when the team traveled to Pittsfield, IL, to compete in the River Country Swim League Championships. The Memphis swimmers compete with the Can-Oka Swim Team from Canton and Kahoka. Can-Oka was victorious, winning the River Country Swim League Team Championships with a margin of 2614 points over Pike County’s 2276 points.

Following are the results for the Memphis swimmers:

6 & Under Girls division

Clara Davis—1st, Mixed Free Relay; 5th, Backstroke; 4th, Butterfly; 5th, 25 Free.

6 & Under Boys

Zane See — 2nd, Breaststroke; 7th, 25 Free.

7-8 Girls

Claire Hite—2nd, Mixed Free Relay; 10th, Backstroke; 12th, 50 Free; 3rd, Butterfly; 15th, 25 Free.

7-8 Boys

Branton Burrus—2nd, Mixed Free Relay; 3rd, Backstroke; 9th, 50 Free; 4th, Breaststroke; 6th, 25 Free.

Anthony Whitaker—6th, Mixed Free Relay; 2nd, Backstroke; 8th, 50 Free; 8th, Butterfly; 8th, 25 Free.

9-10 Girls

Maddie Brassfield—3rd, Backstroke; 2nd, 50 Free; 2nd, Breaststroke; 2nd, 25 Free; 1st, Mixed Medley Relay.

Sadie Davis—2nd, Girls Free Relay; 17th, Backstroke; 20th, 50 Free; 19th, 25 Free.

Lydia Hunt—13th, Backstroke; 11th, 50 Free; 10th, 25 Free; 4th, 100 IM; 1st, Girls Medley Relay.

Stevi See—7th, 50 Free; 5th, Breaststroke; 6th, Butterfly; 8th, 25 Free; 1st, Girls Medley Relay.

Avery Whitaker—5th, Mixed Free Relay; 19th, Backstroke; 12th, Breaststroke; 5th, Butterfly; 17th, 25 Free.

9-10 Boys

Brady Kice—5th, Mixed Free Relay; 16th, Backstroke; 18th, 50 Free; 11th, 25 Free.

Ian See—5th, Mixed Free Relay; 8th, Backstroke; 3rd, Breaststroke; 10th, Butterfly.

Vince Youmans—2nd, Mixed Free Relay; 6th, Backstroke; 3rd, 50 Free; 6th, Butterfly; 3rd, 100 IM.

11-12 Girls

Courtney Brown—2nd, Girls Free Relay; 8th, Backstroke; 10th, 100 Free; 14th, 50 Free; 1st, Girls Medley Relay.

Renay Friendshuh—13th, 100 Free; 3rd, Breaststroke; 7th, Butterfly; 11th, 100 IM; 1st, Girls Medley Relay.

Megan Kice—6th, Mixed Free Relay; 18th, Backstroke; 21st, 100 Free; 16th, Breaststroke; 24th, 50 Free.

11-12 Boys

Mark Barrett—6th, Mixed Free Relay; 8th, Backstroke; 10th, 100 Free; 9th, Breaststroke; 16th, 50 Free.

Joseph Hite—6th, Backstroke; 7th, 100 Free; 4th, Butterfly; 7th, 50 Free; 3rd, Mixed Medley Relay.

13-14 Girls

Shelby Eggleston—9th, Backstroke; 14th, 100 Free; 12th, Breaststroke; 13th, 50 Free; 5th, Mixed Medley Relay.

15-18 Women

Sammi Tobler—7th, Backstroke; 6th, 100 Free; 6th, Butterfly; 6th, 50 Free.

Monica Weidenbenner—5th, Backstroke; 10th, 100 Free; 4th, Breaststroke; 8th, 50 Free.

Brittney Youmans—1st, Women’s Free Relay; 9th, 100 Free; 6th, Breaststroke; 7th, Butterfly; 5th, 100 IM.


Copyright © 2001
Memphis Democrat
121 South Main Street
Memphis MO 63555
Phone: 660-465-7016 -- Email: memdemocrat@nemr.net