Memphis

Weather
Logo
Serving This Community For 138 Years, Online Since 2001
 Front Page
 News
 People
 Sports
 Obituaries
 Editorials
 Classifieds
 Subscription
 Calendar
 Community Links
Search
 
Community Calendar
Entire Newspaper Online
Would you use a digital subscription, which would place a .pdf copy of every page of the newspaper on line?

Yes, but only if it was free with my subscription.
No
Yes, even if it meant a slight increase in the cost of my subscription.
Yes, I don't subscribe to the paper, but would subscribe to this online version.

September 9, 2010

Tractors ‘Pull’ Antique Fair Crowd to Fairgrounds For Sunday Finale

Results of the Tractor Pull held at the Scotland County Antique Fair on August 29, 2010 were as follows:

The top three finishers for the 3250 Combined class were David Helmeck from Donnelson, IA; Steve Crockett from Brashear, MO; and John McQuoid from Moscow Mils, MO.

For the 3500 Combined class the top three finishers were Torrence Durham from Arbela, MO; John McQuoid from Moscow Mills, MO; and Jason Steele from Wyaconda, MO.

The top three finishers for the 4000 Combined class were John McQuoid from Moscow Mills, MO; Jennifer Folker from Farmington, IA; and Doug Folker from Farmington, IA.

The top three finishers for the 4000 Open class were Wayne Durham from Arbela, MO; Steve Crockett from Brashear, MO; and Dewayne Durham from Memphis, MO.

The top three finishers for the 4000 Farm class were Vernon Clark from Udell, IA; Brian Dalton from Memphis, MO; and John Steele from Wyaconda, MO.

The top three finishers for the 4500 Combined class were Dennis Perry from Wyaconda, MO; Miles Cameron from Luray, MO; and Jean Durant from Newton, IA.

For the 4500 Open class there was only one contestant, David Stroud from Farmington, MO.

For the 4500 Farm class the top three finishers were

Dave Miller from Ursa, IL; John Steele from Wyaconda, MO; and Kurt Clark from Oskaloosa, IA.

The top three finishers for the 5000 Combined class were Miles Cameron from Luray, MO; Marc Colvin from Wyaconda, MO; and Calvin Mier from Kahoka, MO.

The top two finishers for the 5000 Farm class were Dave Miller from Ursa, IL; and Jeff Clark from Lancaster, MO.

The top three finishers for the 5500 Combined class were Marve Mallams from Mt. Pleasant, IA; Ed Colvin from Wyaconda, MO; and Landon Greenfield from Birmingham, IA.

For the 5500 Open class the top three finishers were David Stroud from Farmington, MO; Wes Greenfield from Birmingham, IA; and Marve Mallams from Mt. Pleasant, IA.

For the 5500 Farm class the top three finishers were Danny Graham from Kahoka, MO; Ronnie Graham from Luray, MO; and Boone Doscher from Memphis, MO.

The top three finishers for the 6000 Farm class were Alison Barber from Oskaloosa, IA; Larry Lumley from Newark, MO; and Dale Tedrow from Douds, IA.

The top three finishers for the 6500 Combined class were Colby Stutsman from Brashear, MO; Ed Colvin from Wyaconda, MO; and David Stutsman from Brashear, MO.

The top two finishers for the 6500 Open class were Wes Greenfield from Birmingham, IA; and Marve Mallams from Mt. Pleasant, IA.

The top three finishers for the 6500 Farm class were Dale Tedrow from Douds, IA; Alison Barber from Oskaloosa, IA; and Larry Lumley from Newark, MO.

The top three finishers for the 7500 Farm class were Jody Barber from Oskaloosa, IA; Byron Miller from Ursa, IL; and Kevin Doscher from Cannelburg, IN.

For the 9000 Farm class the top three finishers were Danny Norton from Memphis, MO; Wayne Durham from Arbela, MO; and Jeremy Daw from Revere, MO.

For the 10,000 Farm class the top three finishers were Scott Gregory from Kahoka, MO; Wayne Durham from Arbela, MO; and Andrew Daw from Revere, MO.

The top three finishers for the 11,000 Farm class were Luke Ross from Kahoka, MO; Clint Briscoe from Williamstown, MO; and Brian Buford from Kahoka, MO.

The top three finishers for the 12,000 Farm class were Lonnie Waterman from Arbela, MO; Jamie Ross from Kahoka, MO; and Brian Buford from Kahoka, MO.

The top three finishers for the 13,000 Farm class were Jason Steele from Wyaconda, MO; Luke Ross from Kahoka, MO; and Lonnie Waterman from Arbela, MO.

The top three finishers for the 14,000 Farm class were Jim McQuoid from Gorin, MO; Jason Steele from Wyaconda, MO; and Clint Briscoe from Williamstown, MO.

The top three finishers for the 15,000 Farm class Jason Steele from Wyaconda, MO; Jim McQuoid from Gorin, MO; and Scott Kice from Arbela, MO.


Copyright © 2001
Memphis Democrat
121 South Main Street
Memphis MO 63555
Phone: 660-465-7016 -- Email: memdemoc@nemr.net