Memphis

Weather
Logo
Serving This Community For 136 Years, Online Since 2001
 Front Page
 News
 People
 Sports
 Obituaries
 Editorials
 Classifieds
 Subscription
 Calendar
 Community Links
Search
 
Community Calendar
Entire Newspaper Online
Would you use a digital subscription, which would place a .pdf copy of every page of the newspaper on line?

Yes, but only if it was free with my subscription.
No
Yes, even if it meant a slight increase in the cost of my subscription.
Yes, I don't subscribe to the paper, but would subscribe to this online version.

August 19, 2010

Local Swimmers Shine at League Championships

On Saturday, July 31 the Memphis Swim Team closed the swim season with their final meet in the River Country Swim League Championships held at Sheridan Swim Club in Quincy. The Memphis Swim Team competes as a division of Can-Oka (Canton/Kahoka) Swim Team. Competing teams were Can-Oka, Hannibal YMCA, Quincy Country Club, Quincy Sheridan Swim Club, and Pittsfield Swim Team. The following are the Memphis swimmers’ top 20 results:

Breauna Altobelli (7-8) 25y Backstroke, 25y Breaststroke, 25y Freestyle, 7th Girls Free Relay, 4th Girls Medley Relay

Bethany Barrett (7-8) 25y Backstroke, 25y Freestyle, 7th Girls Free Relay

Mark Barrett (11-12) 2nd 50y Backstroke, 3rd 100y Freestyle, 2nd 50y Breaststroke, 14th 50y Freestyle, 1st Mixed Free Relay

Rachel Barrett (7-8) 10th 25y Backstroke, 13th 50y Freestyle, 50y Freestyle, 3rd Mixed Free Relay, 3rd Mixed Medley Relay

Maddie Brassfield (11-12) 8th 50y Backstroke, 6th 100y Freestyle, 6th 50y Breaststroke, 6th 50y Freestyle, 2nd Girls Medley Relay

Kyler Burkhiser (13-14) 4th 50y Backstroke, 12th 100y Freestyle, 12th 50y Freestyle

Branton Burrus (7-8) 1st 25y Backstroke, 1st 50y Freestyle, 1st 25y Breaststroke, 1st 25y Freestyle, 2nd Mixed Medley Relay

Clara Davis (7-8) 25y Backstroke, 7th 25y Butterfly, 25y Freestyle, 3rd Girls Free Relay, 3rd Mixed Medley Relay

Sadie Davis (9-10) 8th 25y Backstroke, 8th 50y Freestyle, 7th 25y Butterfly, 6th 25y Freestyle, 1st Girls Medley Relay

Hannah Feeney (6 & Under) 2nd 25y Backstroke, 5th 25y Breaststroke, 2nd 25y Freestyle, 2nd Mixed Free Relay, 5th Mixed Medley Relay

Katie Feeney (7-8) 5th 25y Backstroke, 13th 25y Breaststroke, 8th 25y Butterfly, 14th 25y Freestyle, 2nd Girls Free Relay

Jena Frederick (7-8) 12th 25y Backstroke, 16th 50y Freestyle, 19th 25y Freestyle, 2nd Girls Free Relay, 4th Girls Medley Relay

Renay Friendshuh (13-14) 13th 100y Freestyle, 3rd 50y Breaststroke, 4th 100y IM, 5th Mixed Free Relay, 2nd Mixed Medley Relay

Olivia Harris (13-14) 9th 50y Backstroke, 7th 50y Breaststroke, 3rd 50y Butterfly, 11th 50y Freestyle, 5th Mixed Free Relay

Claire Hite (7-8) 7th 50y Freestyle, 7th 25y Breaststroke, 4th 25y Butterfly, 5th 25y Freestyle, 2nd Mixed Medley Relay

Evan Hite (11-12) 10th 50y Backstroke, 15th 50y Freestyle, 6th Mixed Free Relay

Joseph Hite (13-14) 2nd 50y Backstroke, 5th 100y Freestyle, 4th 50y Butterfly, 5th 50y Freestyle, 2nd Mixed Medley Relay

Lydia Hunt (9-10) 5th 25y Backstroke, 7th 50y Freestyle, 4th 25y Breaststroke, 2nd 100y IM, 1st Girls Medley Relay

Hanah Johnson (7-8) 25y Backstroke, 25y Freestyle, 5th Mixed Free Relay

Jacob Kapfer (9-10) 15th 25y Backstroke, 16th 50y Freestyle, 6th 25y Breaststroke, 17th 25y Freestyle

Haylee McMinn (6 & Under) 6th 25y Backstroke, 2nd 25y Breaststroke, 5th 25y Freestyle, 3rd Mixed Free Relay

Kaitlyn McMinn (7-8) 8th 25y Backstroke, 12th 25y Breaststroke, 6th 25y Butterfly, 12th 25y Freestyle, 2nd Mixed Free Relay

Kyndal Miller (11-12) 50y Backstroke, 16th 100y Freestyle, 50y Freestyle, 6th Mixed Free Relay

Ian See (11-12) 4th 50y Backstroke, 7th 50y Breaststroke, 4th 50y Butterfly, 8th 50y Freestyle, 4th Mixed Free Relay

Stevi See (9-10) 6th 25y Backstroke, 5th 50y Freestyle, 5th 25y Breaststroke, 4th 100y IM, 1st Girls Medley Relay

Zane See (6&Under) 5th 25y Backstroke, 3rd 25y Breaststroke, 4th 25y Freestyle, 2nd Mixed Free Relay, 5th Mixed Medley Relay

Nate Sevier (7-8) 6th 25y Backstroke, 11th 25y Freestyle, 5th Mixed Free Relay

Jordyn Simerl (11-12) 50y Backstroke, 18th 100y Freestyle, 50y Freestyle, 6th Mixed Free Relay

Sammi Tobler (15-18) 7th 50y Backstroke, 6th 100y Freestyle, 7th 50y Butterfly, 11th 50y Freestyle, 3rd Girls Medley Relay

Briana VanDeViere (7-8) 25y Backstroke, 25y Freestyle, 5th Mixed Free Relay

Cassandra VanDeViere (11-12) 50y Backstroke, 50y Freestyle, 3rd Girls Free Relay

Monica Weidenbenner (15-18) 9th 100y Freestyle, 9th 50y Breaststroke, 12th 50y Freestyle, 7th 100y IM, 2nd Girls Free Relay

Anthony Whitaker (9-10) 7th 25y Backstroke, 12th 50y Freestyle, 7th 25y Butterfly, 13th 25y Freestyle, 2nd Mixed Medley Relay

Avery Whitaker (11-12) 14th 50y Backstroke, 12th 50y Breaststroke, 10th 50y Butterfly, 14th 50y Freestyle, 4th Mixed Free Relay


Copyright © 2001
Memphis Democrat
121 South Main Street
Memphis MO 63555
Phone: 660-465-7016 -- Email: memdemocrat@nemr.net