Memphis

Weather
Logo
Serving This Community For 140 Years, Online Since 2001
 Front Page
 News
 People
 Sports
 Obituaries
 Editorials
 Classifieds
 Subscription
 Calendar
 Community Links
Search
 
Community Calendar
Entire Newspaper Online
Would you use a digital subscription, which would place a .pdf copy of every page of the newspaper on line?

Yes, but only if it was free with my subscription.
No
Yes, even if it meant a slight increase in the cost of my subscription.
Yes, I don't subscribe to the paper, but would subscribe to this online version.

July 12, 2012

Local Swimmers Fair Well at Canton Meet



Branton Burrus gets a good start during racing action earlier this season at Kahoka. The Memphis swimmers most recently competed at Canton.


The Can-Oka Swim Team composed of swimmers from Canton, Kahoka, and Memphis competed in a meet held at Canton on June 27 against Quincy Sheridan Swim Club. Memphis swimmers placing in the top 10 in their events are listed below.

Girls 6 & under Freestyle relay, 1st place - Carlee Smith

Mixed 8 & under Freestyle relay, 1st - Alaynna Whitaker, Aiden Frederick, Hannah Feeney

Girls 9-10 Freestyle relay, 1st - Bethany Barrett, Jena Frederick, Jansen Alexander; 2nd - Briana VanDeVeire

Mixed 9-10 Freestyle relay, 1st - Erica Yarbrough, Eric Yarbrough; 2nd, Hanah Johnson, Shelby Troutman, Brady Curry; 3rd - Gable Jarvis, Ashtyn Simerl; 4th--Breauna Altobelli

Girls 11-12 Freestyle relay, 1st- Stevi See, Sadie Davis, Abi Feeney, Alyssa Clair

Mixed 11-12 Freestyle relay, 1st - Chelsie Ortiz, Calista Ortiz, Anthony Whitaker

Girls 13-14 Freestyle relay, 1st- Maddie Brassfield; 2nd- Cassandra VanDeVeire, Courtney Brown, Jordyn Simerl

Mixed 13-14 Freestyle relay, 1st - Ian See, Avery Whitaker, Mark Barrett

Girls 6 & under Backstroke - Carlee Smith, 3rd

Girls 7-8 Backstroke - Alaynna Whitaker, 2nd; Hannah Feeney, 4th

Boys 7-8 Backstroke--Zane See, 2nd; Aiden Frederick, 3rd

Girls 9-10 Backstroke -Rachel Barrett, 2nd; Katie Feeney, 3rd; Breauna Altobelli, 4th; Jena Frederick, 8th

Boys 9-10 Backstroke--Branton Burrus, 2nd; Eric Yarbrough, 5th; Gable Jarvis, 8th; Brady Curry, 9th

Girls 11-12 Backstroke - Sadie Davis, 2nd; Abi Feeney, 3rd; Stevi See, 5th; Chelsie Ortiz, 6th; Alyssa Clair, 9th; Calista Ortiz, 10th

Boys 11-12 Backstroke -Anthony Whitaker, 1st

Girls 13-14 Backstroke -Maddie Brassfield, 3rd; Courtney Brown, 4th; Avery Whitaker, 7th; Cassandra VanDeVeire, 8th; Jordyn Simerl, 10th

Boys 13-14 Backstroke -Mark Barrett, 2nd; Ian See, 3rd; Evan Hite, 4th

Girls 15-18 Backstroke -Anna Hirner, 1st; Leah Terrill, 3rd

Boys 15-18 Backstroke--Joseph Hite, 1st

Girls 8 & under 50 Free -Hannah Feeney, 3rd; Alaynna Whitaker, 5th

Boys 8 & under 50 Free -Zane See, 2nd; Aiden Frederick, 4th

Girls 9-10 50 Free -Breauna Altobelli, 7th; Claire Hite, 8th; Bethany Barrett, 10th

Boys 9-10 50 Free -Branton Burrus, 1st; Eric Yarbrough, 3rd; Brady Curry, 9th

Girls 11-12 100 Free -Sadie Davis, 1st; Lydia Hunt, 2nd; Chelsie Ortiz, 3rd; Calista Ortiz, 4th

Girls 13-14 100 Free -Courtney Brown, 4th; Jordyn Simerl, 9th

Boys 13-14 100 Free -Mark Barrett, 3rd; Ian See, 4th; Evan Hite, 5th

Girls 15-18 100 Free -Anna Hirner, 2nd; Leah Terrill, 3rd

Boys 15-18 100 Free -Joseph Hite, 1st

Girls 7-8 Breaststroke -Hannah Feeney, 4th

Boys 7-8 Breaststroke -Zane See, 1st

Girls 9-10 Breaststroke -Rachel Barrett, 3rd; Katie Feeney, 6th; Claire Hite, 7th; Breauna Altobelli, 8th

Boys 9-10 Breaststroke -Brady Curry, 4th

Girls 11-12 Breaststroke - Lydia Hunt, 2nd; Sadie Davis, 3rd; Stevi See, 4th; Abi Feeney, 9th; Alyssa Clair, 10th

Boys 11-12 Breaststroke - Anthony Whitaker, 3rd

Girls 13-14 Breaststroke - Maddie Brassfield, 2nd; Courtney Brown, 4th; Avery Whitaker, 6th, Cassandra VanDeVeire, 9th; Jordyn Simerl, 10th

Boys 13-14 Breaststroke - Mark Barrett, 3rd; Ian See, 5th; Evan Hite, 6th

Girls 15-18 Breaststroke - Leah Terrill, 2nd

Girls 9-10 Butterfly - Katie Feeney, 6th; Rachel Barrett, 7th; Clara Davis, 8th

Girls 6 & under 25 Free - Carlee Smith, 3rd

Girls 7-8 25 Free -Hannah Feeney, 5th; Alaynna Whitaker, 6th

Boys 7-8 25 Free - Zane See, 2nd; Aiden Frederick, 5th

Girls 9-10 25 Free - Rachel Barrett, 6th

Boys 9-10 25 Free - Branton Burrus, 1st; Eric Yarbrough, 4th; Gable Jarvis, 9th; Brady Curry, 10th

Girls 11-12 50 Free - Sadie Davis, 2nd; Stevi See, 3rd; Lydia Hunt, 4th; Abi Feeney, 6th; Chelsie Ortiz, 10th

Girls 13-14 50 Free - Maddie Brassfield, 4th; Courtney Brown, 6th; Avery Whitaker, 8th

Boys 13-14 50 Free - Evan Hite, 4th

Girls 15-18 50 Free - Anna Hirner, 2nd; Leah Terrill, 4th

Boys 15-18 50 Free - Joseph Hite, 1st

Girls 10 & under 100 Individual Medley (IM) - Claire Hite, 4th; Katie Feeney, 5th

Boys 10 & under 100 IM--Branton Burrus, 1st

Girls 11-12 100 IM - Stevi See, 2nd; Lydia Hunt, 3rd; Abi Feeney 6th

Boys 11-12 100 IM - Anthony Whitaker, 1st

Girls 13-14 100 IM - Maddie Brassfield, 4th; Avery Whitaker, 5th

Boys 13-14 100 IM - Mark Barrett, 2nd; Ian See, 3rd

Boys 15-18 100 IM - Joseph Hite, 2nd

Mixed 8 & under Medley relay, 1st - Alaynna Whitaker, Zane See

Girls 9-10 medley relay, 1st - Rachel Barrett

Mixed 9-10 medley relay, 1st - Katie Feeney, Branton Burrus; 2nd--Jena Frederick, Claire Hite, Clara Davis

Girls 11-12 Medley relay, 1st - Alyssa Clair, Lydia Hunt

Mixed 15-18 medley relay, 1st - Joseph Hite


Copyright © 2001
Memphis Democrat
121 South Main Street
Memphis MO 63555
Phone: 660-465-7016 -- Email: chris@memphisdemocrat.com