Memphis

Weather
Logo
Serving This Community For 140 Years, Online Since 2001
 Front Page
 News
 People
 Sports
 Obituaries
 Editorials
 Classifieds
 Subscription
 Calendar
 Community Links
Search
 
Community Calendar
Entire Newspaper Online
Would you use a digital subscription, which would place a .pdf copy of every page of the newspaper on line?

Yes, but only if it was free with my subscription.
No
Yes, even if it meant a slight increase in the cost of my subscription.
Yes, I don't subscribe to the paper, but would subscribe to this online version.

August 16, 2012

Swimmers Cross River to Do Battle in Quincy

A total of 47 members of the Memphis division of the Can-Oka Swim Team (Canton/Kahoka/Memphis) met to compete against the Sheridan Swim Club in Quincy on August 1, 2012. Memphis swimmers who placed in the top 10 in their events are listed below:

Girls 6 & under Freestyle relay, 1st--Carlee Smith

Mixed 8 & under Freestyle relay, 1st--Hannah Feeney; 2nd--Aiden Frederick, Hannah Snodgrass

Girls 9-10 Freestyle relay, 1st--Claire Hite, Jena Frederick; 2nd--Briana VanDeVeire, Clara Davis, Jansen Alexander, Bethany Barrett

Mixed 9-10 Freestyle relay, 2nd--Katie Feeney, Eric Yarbrough; 3rd--Hanah Johnson; 4th--Gable Jarvis, Shelby Troutman, Brady Curry

Girls 11-12 Freestyle relay, 1st--Calista Ortiz

Mixed 11-12 Freestyle relay, 1st--Alyssa Clair

Girls 13-14 Freestyle relay, 1st--Chelsie Ortiz, Ariel Quenneville, Avery Whitaker

Mixed 13-14 Freestyle relay, 1st--Ian See

Mixed 15-18 Freestyle relay, 1st--Leah Terrill, Courtney Brown

Girls 6 & under Backstroke--Carlee Smith, 1st

Girls 7-8 Backstroke--Hannah Feeney, 2nd; Alaynna Whitaker, 3rd; Haylee McMinn, 6th; Hannah Snodgrass, 10th

Boys 7-8 Backstroke--Zane See, 4th; Aiden Frederick, 8th

Girls 9-10 Backstroke--Rachel Barrett, 2nd; Breauna Altobelli, 3rd; Katie Feeney, 5th; Kaitlyn McMinn, 7th; Claire Hite, 8th; Clara Davis, 9th; Jena Frederick, 10th

Boys 9-10 Backstroke--Branton Burrus, 3rd; Gable Jarvis, 5th; Eric Yarbrough, 9th; Brady Curry, 10th

Girls 11-12 Backstroke--Sadie Davis, 2nd; Abi Feeney, 3rd; Stevi See, 5th

Boys 11-12 Backstroke--Anthony Whitaker, 1st

Girls 13-14 Backstroke--Maddie Brassfield, 5th; Avery Whitaker, 7th; Cassandra VanDeVeire, 8th

Boys 13-14 Backstroke--Mark Barrett, 4th; Ian See, 5th; Evan Hite, 6th

Girls 15-18 Backstroke--Courtney Brown, 1st; Leah Terrill, 4th

Boys 15-18 Backstroke--Joseph Hite, 1st

Girls 8 & under 50 Free--Hannah Feeney, 4th; Haylee McMinn, 5th; Alaynna Whitaker, 6th

Boys 8 & under 50 Free--Zane See, 6th; Aiden Frederick, 9th

Girls 9-10 50 Free--Claire Hite, 6th; Jena Frederick, 9th

Boys 9-10 50 Free--Branton Burrus, 2nd; Eric Yarbrough, 8th

Girls 11-12 100 Free--Lydia Hunt, 3rd; Sadie Davis, 4th; Alyssa Clair, 8th

Girls 13-14 100 Free--Maddie Brassfield, 5th; Chelsie Ortiz, 10th

Boys 13-14 100 Free--Mark Barrett, 3rd; Ian See, 4th; Evan Hite, 5th

Girls 15-18 100 Free--Renay Friendshuh, 2nd; Courtney Brown, 3rd; Leah Terrill, 4th

Boys 15-18 100 Free--Joseph Hite, 1st

Girls 7-8 Breaststroke--Hannah Feeney, 5th; Haylee McMinn, 6th; Hannah Snodgrass, 10th

Boys 7-8 Breaststroke--Zane See, 3rd

Girls 9-10 Breaststroke--Rachel Barrett, 2nd; Breauna Altobelli, 3rd; Katie Feeney, 7th

Boys 9-10 Breaststroke--Brady Curry, 5th; Gable Jarvis, 7th

Girls 11-12 Breaststroke--Lydia Hunt, 1st; Stevi See, 3rd; Abi Feeney, 4th

Boys 11-12 Breaststroke--Anthony Whitaker, 3rd

Girls 13-14 Breaststroke--Maddie Brassfield, 4th; Avery Whitaker, 6th

Boys 13-14 Breaststroke--Mark Barrett, 2nd; Ian See, 5th; Evan Hite, 6th

Girls 15-18 Breaststroke--Renay Friendshuh, 2nd; Courtney Brown, 3rd; Leah Terrill, 6th

Girls 6 & Under Butterfly--Carlee Smith, 2nd

Girls 7-8 Butterfly--Alaynna Whitaker, 5th

Girls 9-10 Butterfly--Kaitlyn McMinn, 2nd; Briana VanDeVeire, 8th; Jena Frederick, 9th

Boys 9-10 Butterfly-- Eric Yarbrough, 7th

Girls 11-12 Butterfly--Calista Ortiz, 9th

Girls 13-14 Butterfly--Genny Quenneville, 4th

Girls 6 & under 25 Free--Carlee Smith, 2nd

Girls 7-8 25 Free--Haylee McMinn, 9th; Hannah Feeney, 10th

Boys 7-8 25 Free--Zane See, 4th; Aiden Frederick, 8th

Girls 9-10 25 Free--Breauna Altobelli, 5th; Rachel Barrett, 6th; Jena Frederick, 10th

Boys 9-10 25 Free--Branton Burrus, 1st; Eric Yarbrough, 7th; Gable Jarvis, 10th

Girls 11-12 50 Free--Sadie Davis, 2nd; Stevi See, 3rd; Lydia Hunt, 4th; Abi Feeney, 5th; Calista Ortiz, 10th

Boys 11-12 50 Free--Anthony Whitaker, 1st

Girls 13-14 50 Free--Avery Whitaker, 9th

Boys 13-14 50 Free--Evan Hite, 4th

Girls 15-18 50 Free--Renay Friendshuh, 4th; Courtney Brown, 5th; Leah Terrill, 6th

Boys 15-18 50 Free--Joseph Hite, 2nd

Girls 10 & under 100 Individual Medley (IM)--Rachel Barrett, 3rd; Kaitlyn McMinn, 4th; Claire Hite, 5th; Katie Feeney, 6th

Boys 10 & under 100 IM--Branton Burrus, 1st

Girls 11-12 100 IM--Sadie Davis, 1st; Stevi See, 2nd; Lydia Hunt, 3rd; Abi Feeney, 4th

Boys 11-12 100 IM--Anthony Whitaker, 1st

Girls 13-14 100 IM--Maddie Brassfield, 5th; Avery Whitaker, 6th

Boys 13-14 100 IM--Mark Barrett, 2nd; Ian See, 4th

Girls 15-18 100 IM--Renay Friendshuh, 2nd

Boys 15-18 100 IM--Joseph Hite, 2nd

Girls 8 & under Medley relay, 1st--Alaynna Whitaker, Haylee McMinn

Mixed 8 & under Medley relay, 1st--Zane See

Girls 9-10 Medley relay, 1st--Rachel Barrett

Mixed 9-10 Medley relay, 1st--Breauna Altobelli, Kaitlyn McMinn, Branton Burrus; 2nd--Erica Yarbrough

Girls 11-12 Medley relay, 1st--Sadie Davis, Lydia Hunt, Stevi See

Mixed 11-12 Medley relay, 1st--Abi Feeney, Anthony Whitaker

Girls 13-14 Medley relay, 1st--Maddie Brassfield

Mixed 13-14 Medley relay, 2nd--Mark Barrett

Mixed 15-18 medley relay, 1st--Joseph Hite, Renay Friendshuh


Copyright © 2001
Memphis Democrat
121 South Main Street
Memphis MO 63555
Phone: 660-465-7016 -- Email: chris@memphisdemocrat.com