Memphis

Weather
Logo
Serving This Community For 141 Years, Online Since 2001
 Front Page
 News
 People
 Sports
 Obituaries
 Editorials
 Classifieds
 Subscription
 Calendar
 Community Links
Search
 
Community Calendar
Entire Newspaper Online
Would you use a digital subscription, which would place a .pdf copy of every page of the newspaper on line?

Yes, but only if it was free with my subscription.
No
Yes, even if it meant a slight increase in the cost of my subscription.
Yes, I don't subscribe to the paper, but would subscribe to this online version.

July 4, 2013

Memphis Swim Team Has Strong Showing in First Meet of Summer

The Memphis Swim Team met at the Quincy YMCA for a meet versus Quincy YMCA and Quincy Country Club on June 20. Memphis swimmers' results are listed below:
Mixed 9-10 Freestyle relay, 3rd - Dante Bushman, Alaynna Whitaker, Haylee McMinn, Zane See
Girls 11-12 Freestyle relay, 1st - Jena Frederick, Claire Hite, Kaitlyn McMinn, Alyssa Clair
Mixed 11-12 Freestyle relay, 1st--Roman Harris-MacDonald, Erica Yarbrough, Ashtyn Simerl, Eric Yarbrough
Mixed 13-14 Freestyle relay, 2nd--Evan Hite, Lydia Hunt, Ariel Quenneville, Avery Whitaker
Mixed 15-18 Freestyle relay, 1st--Genny Quenneville, Mark Barrett, Anna Hirner, Joseph Hite
Girls 7-8 Backstroke:1st--Carlee Smith, 2nd--Wednesday Bushman
Boys 7-8 Backstroke: 2nd--Aiden Frederick
Girls 9-10 Backstroke: 2nd--Bethany Barrett, 4th--Clara Davis, 5th--Hannah Feeney, 7th--Haylee McMinn, 8th--Alaynna Whitaker
Boys 9-10 Backstroke: 2nd--Zane See, 3rd--Dante Bushman
Girls 11-12 Backstroke: 2nd--Katie Feeney, 3rd--Rachel Barrett, 4th--Jena Frederick, 5th--Kaitlyn McMinn, 6th--Claire Hite, 7th--Briana VanDeVeire, 8th--Alyssa Clair, 9th--Erica Yarbrough, 11th-Ashtyn Simerl
Boys 11-12 Backstroke: 1st--Anthony Whitaker, 2nd--Eric Yarbrough, 3rd--Roman Harris-MacDonald
Girls 13-14 Backstroke: 1st--Sadie Davis, 2nd--Ariel Quenneville
Boys 13-14 Backstroke: 1st--Ian See, 3rd--Evan Hite
Girls 15-18 Backstroke: 2nd--Anna Hirner, 3rd--Genny Quenneville
Boys 15-18 Backstroke: 1st--Joseph Hite, 2nd--Mark Barrett
Girls 8 & under 50 Free: 2nd--Carlee Smith
Boys 8 & under 50 Free: 1st--Aiden Frederick
Girls 9-10 50 Free: 2nd--Bethany Barrett, 3rd--Clara Davis, 5th--Hannah Feeney, 8th--Alaynna Whitaker
Boys 9-10 50 Free: 3rd--Zane See
Girls 11-12 100 Free: 1st--Katie Feeney, 2nd--Jena Frederick, 3rd-Alyssa Clair, 6th-Erica Yarbrough, 7th-Briana VanDeVeire
Boys 11-12 100 Free: 2nd--Eric Yarbrough
Girls 13-14 100 Free: 1st--Lydia Hunt, 2nd--Sadie Davis
Boys 13-14 100 Free: 1st--Ian See, 3rd-Evan Hite
Boys 15-18 100 Free: 1st-Joseph Hite, 2nd-Mark Barrett
Girls 7-8 Breaststroke: 2nd-Carlee Smith
Girls 9-10 Breaststroke: 1st-Hannah Feeney, 3rd-Bethany Barrett, 7th-Haylee McMinn
Boys 9-10 Breaststroke: 4th-Dante Bushman
Girls 11-12 Breaststroke: 2nd-Rachel Barrett, 3rd-Katie Feeney, 4th-Kaitlyn McMinn, 5th-Claire Hite, 6th-Alyssa Clair
Boys 11-12 Breaststroke: 2nd-Anthony Whitaker, 3rd-Roman Harris-MacDonald
Girls 13-14 Breaststroke: 1st-Lydia Hunt, 2nd-Avery Whitaker, 3rd-Ariel Quenneville
Boys 13-14 Breaststroke: 1st-Ian See, 3rd-Evan Hite
Girls 15-18 Breaststroke: 1st-Anna Hirner, 2nd-Genny Quenneville
Boys 15-18 Breaststroke: 1st-Mark Barrett
Girls 9-10 Butterfly: 1st-Clara Davis, 5th-Haylee McMinn
Girls 13-14 Butterfly: 1st-Ariel Quenneville
Girls 15-18 Butterfly: 2nd-Anna Hirner, 3rd-Genny Quenneville
Girls 7-8 25 Free: 2nd-Carlee Smith, 3rd-Wednesday Bushman
Boys 7-8 25 Free: 1st-Aiden Frederick
Girls 9-10 25 Free: 1st-Bethany Barrett, 3rd-Clara Davis, 4th-Hannah Feeney, 7th-Haylee McMinn, 8th-Alaynna Whitaker
Boys 9-10 25 Free: 3rd-Zane See, 4th-Dante Bushman
Girls 11-12 50 Free: 2nd-Rachel Barrett, 3rd-Kaitlyn McMinn, 4th-Claire Hite, 5th-Jena Frederick, 7th-Alyssa Clair, 9th-Briana VanDeVeire, 10th-Erica Yarbrough, 11th-Ashtyn Simerl
Boys 11-12 50 Free: 1st-Anthony Whitaker, 3rd-Eric Yarbrough, 4th-Roman Harris-MacDonald
Girls 13-14 50 Free: 1st-Lydia Hunt, 2nd-Sadie Davis, 3rd-Avery Whitaker, 4th-Ariel Quenneville
Boys 13-14 50 Free: 3rd-Evan Hite
Girls 15-18 50 Free: 2nd-Anna Hirner, 3rd-Genny Quenneville
Boys 15-18 50 Free: 1st-Joseph Hite
Girls 11-12 100 IM: 3rd-Rachel Barrett, 4th-Katie Feeney, 5th-Claire Hite, 6th-Kaitlyn McMinn
Boys 11-12 100 IM: 3rd-Anthony Whitaker
Girls 13-14 100 IM: 1st-Avery Whitaker, 2nd-Sadie Davis
Boys 13-14 100 IM: 1st-Ian See
Boys 15-18 100 IM: 1st-Joseph Hite, 2nd-Mark Barrett
Mixed 9-10 Medley relay, 2nd-Zane See, Hannah Feeney, Clara Davis, Bethany Barrett
Mixed 11-12 Medley relay, 2nd-Rachel Barrett, Anthony Whitaker, Katie Feeney, Eric Yarbrough
Mixed 13-14 Medley relay, 1st-Sadie Davis, Lydia Hunt, Ian See, Avery Whitaker.



Copyright © 2001
Memphis Democrat
121 South Main Street
Memphis MO 63555
Phone: 660-465-7016 -- Email: chris@memphisdemocrat.com