Memphis

Weather
Logo
Serving This Community For 141 Years, Online Since 2001
 Front Page
 News
 People
 Sports
 Obituaries
 Editorials
 Classifieds
 Subscription
 Calendar
 Community Links
Search
 
Community Calendar
Entire Newspaper Online
Would you use a digital subscription, which would place a .pdf copy of every page of the newspaper on line?

Yes, but only if it was free with my subscription.
No
Yes, even if it meant a slight increase in the cost of my subscription.
Yes, I don't subscribe to the paper, but would subscribe to this online version.

August 1, 2013

Memphis Swimmers Rack Up Blue Ribbons at Hannibal Meet

The Memphis Swim Team traveled to Hannibal on July 15 to compete against the Hannibal YMCA swim team as part of the River Country Swim League circuit. Results of Memphis swimmers are listed below:

Mixed 9-10 Freestyle relay, 3rd--Dante Bushman, Haylee McMinn, Alaynna Whitaker, Clara Davis
Girls 11-12 Freestyle relay, 1st--Alyssa Clair, Claire Hite, Jena Frederick, Kaitlyn McMinn
Mixed 11-12 Freestyle relay, 1st--Rachel Barrett, Branton Burrus, Katie Feeney, Anthony Whitaker
Girls 13-14 Freestyle relay, 1st--Abi Feeney, Calista Ortiz, Jordyn Simerl, Lydia Hunt
Mixed 15-18 Freestyle relay, 1st--Avery Whitaker, Renay Friendshuh, Mark Barrett, Joseph Hite
Girls 7-8 Backstroke--Wednesday Bushman, 6th
Boys 7-8 Backstroke--Aiden Frederick, 4th
Girls 9-10 Backstroke--Bethany Barrett, 2nd; Hannah Feeney, 3rd; Haylee McMinn, 5th; Alaynna Whitaker, 6th
Boys 9-10 Backstroke--Zane See, 5th; Dante Bushman, 6th
Girls 11-12 Backstroke--Katie Feeney, 2nd; Rachel Barrett, 3rd; Claire Hite, 4th; Kaitlyn McMinn, 5th; Alyssa Clair, 6th; Jena Frederick 7th; Briana VanDeVeire, 8th; Ashtyn Simerl, 9th
Boys 11-12 Backstroke--Branton Burrus, 2nd; Anthony Whitaker, 3rd; Roman Harris-MacDonald, 4th
Girls 13-14 Backstroke--Abi Feeney, 1st; Sadie Davis, 2nd; Stevi See, 3rd; Calista Ortiz, 4th; Jordyn Simerl, 5th
Boys 13-14 Backstroke--Ian See, 3rd
Boys 15-18 Backstroke--Joseph Hite, 1st; Mark Barrett, 2nd
Girls 8 & under 50 Free--Wednesday Bushman, 4th
Boys 8 & under 50 Free--Aiden Frederick, 3rd
Girls 9-10 50 Free--Clara Davis, 2nd; Alaynna Whitaker, 3rd; Haylee McMinn, 4th
Boys 9-10 50 Free--Zane See, 3rd; Dante Bushman, 5th
Girls 11-12 100 Free--Claire Hite, 1st; Alyssa Clair, 2nd; Jena Frederick, 3rd; Briana VanDeVeire, 4th; Ashtyn Simerl, 5th
Boys 11-12 100 Free--Branton Burrus, 1st; Roman Harris-MacDonald, 2nd
Girls 13-14 100 Free--Lydia Hunt, 1st; Stevi See, 2nd; Avery Whitaker, 3rd; Abi Feeney, 4th; Jordyn Simerl, 5th
Boys 13-14 100 Free--Ian See, 2nd
Girls 15-18 100 Free--Renay Friendshuh, 1st Boys 15-18 100 Free--Joseph Hite, 1st; Mark Barrett, 2nd
Girls 7-8 Breaststroke--Wednesday Bushman, 3rd
Girls 9-10 Breaststroke--Hannah Feeney, 2nd; Alaynna Whitaker, 4th
Boys 9-10 Breaststroke--Zane See, 4th; Dante Bushman, 5th
Girls 11-12 Breaststroke--Rachel Barrett, 2nd; Alyssa Clair, 3rd; Katie Feeney, 4th; Kaitlyn McMinn, 5th; Jena Frederick, 6th
Boys 11-12 Breaststroke--Branton Burrus, 1st; Roman Harris-MacDonald, 2nd; Anthony Whitaker, 4th
Girls 13-14 Breaststroke--Lydia Hunt, 2nd; Sadie Davis, 3rd; Stevi See, 4th; Abi Feeney, 5th; Avery Whitaker, 6th; Calista Ortiz, 7th; Jordyn Simerl, 9th
Boys 13-14 Breaststroke--Ian See, 3rd
Girls 15-18 Breaststroke--Renay Friendshuh, 1st
Boys 15-18 Breaststroke--Mark Barrett, 1st
Boys 7-8 Butterfly--Aiden Frederic, 2nd
Girls 9-10 Butterfly--Bethany Barrett, 1st; Hannah Feeney, 3rd; Clara Davis, 4th; Haylee McMinn, 5th
Girls 11-12 Butterfly--Rachel Barrett, 1st; Briana VanDeVeire, 2nd
Girls 13-14 Butterfly--Stevi See, 2nd; Calista Ortiz, 3rd
Girls 7-8 25 Free--Wednesday Bushman, 6th
Boys 7-8 25 Free--Aiden Frederick, 3rd
Girls 9-10 25 Free--Bethany Barrett, 2nd; Hannah Feeney, 5th; Alaynna Whitaker, 6th; Haylee McMinn, 7th
Boys 9-10 25 Free--Zane See, 3rd; Dante Bushman, 4th
Girls 11-12 50 Free--Katie Feeney, 1st; Claire Hite, 2nd; Kaitlyn McMinn, 3rd; Alyssa Clair, 4th; Jena Frederick, 5th; Briana VanDeVeire, 6th; Ashtyn Simerl, 7th
Boys 11-12 50 Free--Branton Burrus, 1st; Anthony Whitaker, 3rd; Roman Harris-MacDonald, 4th
Girls 13-14 50 Free--Lydia Hunt, 1st; Sadie Davis, 2nd; Avery Whitaker, 3rd; Jordyn Simerl, 5th
Boys 13-14 50 Free--Ian See, 3rd
Girls 15-18 50 Free--Renay Friendshuh, 1st
Girls 10 & under 100 Individual Medley (IM)--Bethany Barrett, 2nd; Clara Davis, 3rd
Girls 11-12 100 IM--Rachel Barrett, 2nd; Katie Feeney, 3rd; Claire Hite, 4th; Kaitlyn McMinn, 5th
Boys 11-12 100 IM--Anthony Whitaker, 1st
Girls 13-14 100 IM--Sadie Davis, 2nd; Avery Whitaker, 3rd; Abi Feeney, 4th; Calista Ortiz, 5th
Girls 15-18 100 IM--Renay Friendshuh, 1st
Boys 15-18 100 IM--Joseph Hite, 1st; Mark Barrett, 2nd
Mixed 9-10 Medley relay, 1st--Zane See, Hannah Feeney, Bethany Barrett, Clara Davis
Mixed 13-14 Medley relay, 2nd--Sadie Davis, Ian See, Stevi See, Lydia Hunt

Copyright © 2001
Memphis Democrat
121 South Main Street
Memphis MO 63555
Phone: 660-465-7016 -- Email: chris@memphisdemocrat.com