Memphis

Weather
Logo
Serving This Community For 141 Years, Online Since 2001
 Front Page
 News
 People
 Sports
 Obituaries
 Editorials
 Classifieds
 Subscription
 Calendar
 Community Links
Search
 
Community Calendar
Entire Newspaper Online
Would you use a digital subscription, which would place a .pdf copy of every page of the newspaper on line?

Yes, but only if it was free with my subscription.
No
Yes, even if it meant a slight increase in the cost of my subscription.
Yes, I don't subscribe to the paper, but would subscribe to this online version.

August 8, 2013

Memphis Swim Team Travels to Kahoka

Athletes from ages 8 through 17 met at the Kahoka Municipal Pool to compete against the Can-Oka Swim Team (combined Canton/Kahoka) on July 27. Memphis swimmers' results are listed below:

Mixed 9-10 Freestyle relay, 2nd--Dante Bushman, Haylee McMinn, Clara Davis, Zane See
Girls 11-12 Freestyle relay, 1st--Jena Frederick, Ashtyn Simerl, Briana VanDeVeire, Erica Yarbrough
Mixed 11-12 Freestyle relay, 2nd--Eric Yarbrough, Roman Harris-MacDonald, Alyssa Clair, Anthony Whitaker
Mixed 13-14 Freestyle relay, 1st--Sadie Davis, Lydia Hunt, Stevi See, Ian See
Mixed 15-18 Freestyle relay, 1st--Anna Hirner, Renay Friendshuh, Mark Barrett, Joseph Hite
Girls 7-8 Backstroke--Carlee Smith, 1st
Boys 7-8 Backstroke--Aiden Frederick, 1st
Girls 9-10 Backstroke--Alaynna Whitaker, 3rd; Haylee McMinn, 4th
Boys 9-10 Backstroke--Dante Bushman, 4th; Zane See, 5th
Girls 11-12 Backstroke--Claire Hite, 1st; Rachel Barrett, 2nd; Jena Frederick, 3rd; Briana VanDeVeire, 6th; Alyssa Clair, 7th; Erica Yarbrough, 8th; Ashtyn Simerl, 10th
Boys 11-12 Backstroke--Anthony Whitaker, 3rd; Eric Yarbrough, 7th; Roman Harris-MacDonald, 8th
Girls 13-14 Backstroke--Sadie Davis, 3rd; Stevi See, 4th; Calista Ortiz, 8th; Jordyn Simerl, 9th
Boys 13-14 Backstroke--Ian See, 1st; Evan Hite, 3rd
Boys 15-18 Backstroke--Joseph Hite, 1st
Girls 8 & under 50 Free--Carlee Smith, 2nd; Wednesday Bushman, 5th
Boys 8 & under 50 Free--Aiden Frederick, 1st
Girls 9-10 50 Free--Clara Davis, 3rd; Haylee McMinn, 5th; Alaynna Whitaker, 6th
Boys 9-10 50 Free--Zane See, 2nd; Dante Bushman, 5th
Girls 11-12 100 Free--Claire Hite, 4th; Kaitlyn McMinn, 6th; Alyssa Clair, 7th; Briana VanDeVeire, 9th; Erica Yarbrough, 10th; Ashtyn Simerl, 11th
Boys 11-12 100 Free--Eric Yarbrough, 5th; Roman Harris-MacDonald, 6th
Girls 13-14 100 Free--Lydia Hunt, 2nd; Jordyn Simerl, 6th
Boys 13-14 100 Free--Evan Hite, 3rd
Girls 15-18 100 Free--Renay Friendshuh, 2nd
Boys 15-18 100 Free--Joseph Hite, 1st; Mark Barrett, 2nd
Girls 7-8 Breaststroke--Wednesday Bushman, 1st
Girls 9-10 Breaststroke--Bethany Barrett, 2nd; Alaynna Whitaker, 5th
Boys 9-10 Breaststroke--Zane See, 3rd; Dante Bushman, 5th
Girls 11-12 Breaststroke--Rachel Barrett, 2nd; Alyssa Clair, 3rd; Kaitlyn McMinn, 5th; Jena Frederick, 7th
Boys 11-12 Breaststroke--Roman Harris-MacDonald, 2nd; Anthony Whitaker, 4th
Girls 13-14 Breaststroke--Lydia Hunt, 1st; Sadie Davis, 4th; Avery Whitaker, 7th; Jordyn Simerl, 10th
Boys 13-14 Breaststroke--Ian See, 2nd; Evan Hite, 5th
Girls 15-18 Breaststroke--Renay Friendshuh, 1st
Boys 15-18 Breaststroke--Mark Barrett, 1st
Girls 7-8 Butterfly--Carlee Smith, 1st
Girls 9-10 Butterfly--Bethany Barrett, 2nd; Clara Davis, 4th
Girls 11-12 Butterfly--Rachel Barrett, 2nd
Boys 11-12 Butterfly--Eric Yarbrough, 3rd
Girls 13-14 Butterfly--Stevi See, 2nd; Calista Ortiz, 6th
Boys 15-18 Butterfly--Joseph Hite, 1st
Girls 7-8 25 Free--Carlee Smith, 2nd; Wednesday Bushman, 5th
Boys 7-8 25 Free--Aiden Frederick, 1st
Girls 9-10 25 Free--Bethany Barrett, 2nd; Clara Davis, 5th; Alaynna Whitaker, 6th
Boys 9-10 25 Free--Zane See, 3rd; Dante Bushman, 5th
Girls 11-12 50 Free--Claire Hite, 2nd; Kaitlyn McMinn, 5th; Alyssa Clair, 8th; Jena Frederick, 9th; Briana VanDeVeire, 11th; Erica Yarbrough, 12th; Ashtyn Simerl, 13th
Boys 11-12 50 Free--Anthony Whitaker, 3rd; Eric Yarbrough, 7th; Roman Harris-MacDonald
Girls 13-14 50 Free--Stevi See, 2nd; Lydia Hunt, 3rd; Sadie Davis, 4th; Avery Whitaker, 8th; Calista Ortiz, 10th
Boys 13-14 50 Free--Ian See, 4th; Evan Hite, 5th
Girls 15-18 50 Free--Renay Friendshuh, 1st
Boys 15-18 50 Free--Mark Barrett, 1st
Girls 10 & under 100 Individual Medley (IM)--Bethany Barrett, 3rd
Girls 11-12 100 IM--Claire Hite, 2nd; Kaitlyn McMinn, 3rd
Boys 11-12 100 IM--Anthony Whitaker, 1st
Girls 13-14 100 IM--Stevi See, 1st; Lydia Hunt, 2nd; Avery Whitaker, 3rd; Sadie Davis, 4th; Calista Ortiz, 5th; Jordyn Simerl, 6th
Boys 13-14 100 IM--Ian See, 2nd
Girls 15-18 100 IM--Renay Friendshuh, 1st
Boys 15-18 100 IM--Joseph Hite, 1st; Mark Barrett, 2nd
Girls 9-10 Medley relay, 1st--Haylee McMinn, Clara Davis, Bethany Barrett, Alaynna Whitaker
Girls 11-12 Medley relay, 1st--Jena Frederick, Claire Hite, Rachel Barrett, Kaitlyn McMinn
Mixed 13-14 Medley relay, 2nd--Evan Hite, Jordyn Simerl, Calista Ortiz, Avery Whitaker

Copyright © 2001
Memphis Democrat
121 South Main Street
Memphis MO 63555
Phone: 660-465-7016 -- Email: chris@memphisdemocrat.com