Memphis

Weather
Logo
Serving This Community For 141 Years, Online Since 2001
 Front Page
 News
 People
 Sports
 Obituaries
 Editorials
 Classifieds
 Subscription
 Calendar
 Community Links
Search
 
Community Calendar
Entire Newspaper Online
Would you use a digital subscription, which would place a .pdf copy of every page of the newspaper on line?

Yes, but only if it was free with my subscription.
No
Yes, even if it meant a slight increase in the cost of my subscription.
Yes, I don't subscribe to the paper, but would subscribe to this online version.

August 15, 2013

Memphis Swim Team Places Fifth at League Championship



Joseph Hite wins the 50-yard backstroke in the 15-18 boys division with a personal record of 31.79 seconds at the River Country Swim League Championships on August 3.

The Memphis Swim Team completed the 2013 season with the River Country Swim League Championship meet held at Sheridan Swim Club in Quincy on August 3. Teams represented at the league championships included Can-Oka (Canton/Kahoka), Hamilton (Illinois), Hannibal YMCA, Kroc Center (Quincy), Memphis, Pike County (Illinois), Quincy Country Club, Quincy YMCA, Sheridan, and Twin Pikes (Louisiana, MO).

In team standings, Memphis placed 5th in girls' score totals, 4th in boys' score totals, and 5th in combined team score totals. Memphis swimmers finishing in the top 10 of their event in the finals are listed below:

Girls 9-10 Freestyle relay, 2nd--Clara Davis, Alaynna Whitaker, Hannah Feeney, Bethany Barrett
Girls 11-12 Freestyle relay, 2nd--Claire Hite, Kaitlyn McMinn, Katie Feeney, Rachel Barrett
Mixed 11-12 Freestyle relay, 6th--Anthony Whitaker, Eric Yarbrough, Jena Frederick, Branton Burrus; 10th--Erica Yarbrough, Briana VanDeVeire, Roman Harris-MacDonald, Alyssa Clair
Girls 13-14 Freestyle relay, 2nd--Maddie Brassfield, Sadie Davis, Avery Whitaker, Lydia Hunt
Girls 7-8 Backstroke--Carlee Smith, 9th
Boys 7-8 Backstroke--Aiden Frederick, 7th
Girls 9-10 Backstroke--Hannah Feeney, 6th
Girls 11-12 Backstroke--Katie Feeney, 5th; Rachel Barrett, 9th
Boys 11-12 Backstroke--Anthony Whitaker, 3rd
Girls 13-14 Backstroke--Stevi See, 10th
Boys 13-14 Backstroke--Ian See, 3rd; Evan Hite, 6th
Girls 15-18 Backstroke--Anna Hirner, 5th
Boys 15-18 Backstroke--Joseph Hite, 1st
Boys 8 & under 50 Free--Aiden Frederick, 10th
Boys 11-12 100 Free--Branton Burrus, 6th
Girls 13-14 100 Free--Maddie Brassfield, 8th; Lydia Hunt, 10th
Boys 15-18 100 Free--Joseph Hite, 1st; Mark Barrett, 4th
Girls 9-10 Breaststroke--Bethany Barrett, 4th
Boys 9-10 Breaststroke--Zane See, 9th
Girls 11-12 Breaststroke--Rachel Barrett, 10th
Boys 11-12 Breaststroke--Roman Harris-MacDonald, 6th; Branton Burrus, 7th; Anthony Whitaker, 8th
Girls 13-14 Breaststroke--Maddie Brassfield, 2nd; Lydia Hunt, 4th; Abi Feeney, 10th
Boys 13-14 Breaststroke--Ian See, 3rd; Evan Hite, 10th
Girls 15-18 Breaststroke--Renay Friendshuh, 4th
Boys 15-18 Breaststroke--Mark Barrett, 5th
Girls 7-8 Butterfly--Carlee Smith, 7th
Boys 7-8 Butterfly--Aiden Frederick, 8th
Girls 9-10 Butterfly--Bethany Barrett, 5th
Boys 11-12 Butterfly--Eric Yarbrough, 8th
Girls 13-14 Butterfly--Stevi See, 6th
Girls 15-18 Butterfly--Renay Friendshuh, 7th
Boys 15-18 Butterfly--Joseph Hite, 2nd

Boys 7-8 25 Free--Aiden Frederick, 9th
Girls 9-10 25 Free--Bethany Barrett, 7th
Boys 11-12 50 Free--Anthony Whitaker, 9th; Branton Burrus, 10th
Girls 13-14 50 Free--Maddie Brassfield, 8th; Sadie Davis, 10th
Boys 13-14 50 Free--Ian See, 7th
Girls 15-18 50 Free--Anna Hirner, 10th
Boys 15-18 50 Free--Mark Barrett, 6th
Girls 10 & under 100 Individual Medley (IM)--Bethany Barrett, 6th
Boys 11-12 100 IM--Anthony Whitaker, 4th; Branton Burrus, 5th
Girls 13-14 100 IM--Maddie Brassfield, 5th; Sadie Davis, 6th; Lydia Hunt 7th; Stevi See, 8th; Avery Whitaker, 9th; Abi Feeney, 10th
Boys 13-14 100 IM--Ian See, 4th
Girls 15-18 100 IM--Renay Friendshuh, 5th
Boys 15-18 100 IM--Joseph Hite, 1st; Mark Barrett, 2nd
Mixed 9-10 Medley relay, 4th--Haylee McMinn, Hannah Feeney, Clara Davis, Zane See
Mixed 13-14 Medley relay,5th--Abi Feeney, Ian See, Stevi See, Lydia Hunt; 6th--Evan Hite, Jordyn Simerl, Calista Ortiz, Avery Whitaker
Mixed 15-18 medley relay, 3rd--Anna Hirner, Renay Friendshuh, Joseph Hite, Mark Barrett

Copyright © 2001
Memphis Democrat
121 South Main Street
Memphis MO 63555
Phone: 660-465-7016 -- Email: chris@memphisdemocrat.com